kojit je normální

Společně vytváříme kulturu kojení

PODPŮRNÁ SKUPINA KOJENÍ

Podpůrné skupiny kojení slouží jako podpora nejen pro kojící ženy, ale i pro těhotné, nekojící a všechny kdo podporují kojení. Slouží k získávání informací o kojení, společnému sdílení, budování vzájemného respektu, tolerance a úcty k ostatním. Vytváří a obnovuje se kultura kojení, do společnosti se předává obraz, že kojení je normální a přirozené.

Nekojící ženy zde mohou čerpat zkušenosti a rady do budoucna, tipy pro výchovu svých dětí, mohou řešit výzvy rodičovství s dalšími ženami, které ,,to mají jinak”.

Těhotné ženy mohou čerpat rady, zkušenosti a informace při přípravě na kojení. Mohou vidět naživo kojení v praxi a utřídit si myšlenky a znalosti. Získávají větší pocit jistoty, bezpečí, sebevědomí a zároveň kontakty do budoucna v případě komplikací při kojení.

Na podpůrných skupinách budujeme i přátelství. Vzájemně se podporujeme v těžších chvílích, motivujeme se, radíme si, sdílíme, navazujeme vztahy a vytváříme i dětská kamarádství

Na skupinu může přijít kdokoli, kdo má zájem. Nemusíte být kojící žena, nemusíte řešit nějaký problém. Můžete přijít jen tak si popovídat, poslechnout si něco zajímavého nebo jen poznat nové lidi, kteří mají podobné smýšlení jako vy.

Ženský kruh, kde matky získávají podporu, kterou všechny ženy v minulosti přirozeně zažívaly.

Uzavřená soukromá skupina na Facebooku vedená laktační poradkyní, kde mohou ženy sdílet cokoli ohledně kojení a vše s ním spojeného, pokládat dotazy a využít poradenství ZDARMA. V rámci skupiny probíhají živá vysílání a pravidelná online setkávání.

Online setkávání pro podporu kojení pro ty, co nechtějí být ve facebookové slipně, ale rádi by se účastnily podpůrných skupin. Setkávání probíhá přes Zoom nebo Google meet minimálně 1x měsíčně. Termín s odkazem na setkání je vždy na webu na  hlavní stránce nahoře minimálně 1 týden dopředu. V případě zájmu stačí odeslat email či jen kliknout na tlačítko u datumu setkání.

Jelikož bydlím v zahraničí, pořádám živé skupiny jen nárazově, když mám cestu do ČR. Tyto skupiny jsou zato ale mnohem bohatší, včetně krátké přednášky an témata mateřství, kojení, nošení dětí, látkových plen… Téma volím dle zájmu účastníků. tato setkání jsou placená.

! Praha 25. 2. 2022 – místo a konkrétní čas dle domluvy !

Věděli jste že…

Studie dokazují, že ženy, které jsou podpořeny při kojení zvyšuje procento kojených děti po 6. měsíci až na 70%, oproti skupině bez této pomoci, kde je po 6. měsíci kojených už jen 6% dětí.

Termíny setkání:

Podpůrné skupiny jsou obrovským přínosem pro těhotné ženy. Budoucí maminky mohou odpozorovat jak vypadá kojení dětí v různém věku a v různých situacích a mohou se tak reálně připravit na to, co je po porodu čeká. Zároveň získají kontakty na jiné kojící matky, laktační poradkyni, kterou už znají a po porodu se mají na koho obrátit.

Laktační poradkyně hraje při podpůrných skupinách klíčovou roli. Nastavuje rovnováhu, motivuje ženy, pomáhá šířit pravdivé informace, vyvracet mýty a moderuje celou skupinu tak, aby zůstávala kompaktní.

Kojení má mnoho podob…

V průběhu historie bylo kojení úzce spjato s celkovou péči o dítě. Žena kojení používala nejen jako způsob krmení, ale i pro jeho zdravý psychický vývoj, získání důvěry, budování vztahu s dítětem, uspávání , utišení, mírnění bolesti, fyzický i psychický rozvoj dítěte, budování imunity a celkového zdraví dítěte, prevenci nemocí tělesných i duševních…. . Kojení mohl každý vidět, setkávat se s ním a přijmout za normu. Bylo běžné kojit kdykoli a kdekoli, novorozeně či starší dítě (či dokonce cizí dítě). Toto vše se bohužel z dnešní moderní společnosti vytratilo. Lidé přijali za normální krmit dítě lahví, spát odděleně od svých dětí, nahrazovat prso a teplo matky dudlíkem a zavinovačkou. V případě, kdy má žena problémy s kojením se nemá na koho obrátit, protože v jejím okolí se kojící ženy téměř nevyskytují. Jako společnost si toto vše alibisticky omlouváme tím, že jsme to nazvali normálním. Je potřeba vrátit kojení zpět do společnosti, tak aby se stalo běžnou normou.