Kojení jako forma antikoncepce?

Mnoho žen se domnívá, že kojení je přirozenou formou antikoncepce. Bohužel na kojení jako antikoncepci se spolehnout nedá, protože mnoho žen nekojí pravidelně, dělají dlouhé pauzy mezi jednotlivými epizodami kojení a používají různé pomůcky (dudlíky, lahvičky, zavinovačky). To vše má za následek narušování přirozeného rytmu kojení, jeho frekvenci a kazí techniku přisátí miminka.

Dále také stále panuje mnoho mýtů o kojení. Například se tvrdí, že žena by měla kojit pouze po určitou dobu nebo jen z jednoho prsa během jednoho kojení. Všechny tyto mýty a předsudky vedou k tomu, že ženy kojí málo, krátce, nedostatečně, dochází k velkým výkyvům hladiny hormonů a nelze se spolehnout na to, že kojení bude mít předpokládaný antikoncepční efekt.

Co je tedy potřeba k tomu, aby kojení skutečně fungovalo jako přirozená antikoncepce? A jak to vlastně celé funguje?

Kojení má tlumivý vliv na centra v mezimozku, která řídí funkci vaječníků. Stoupá hladina prolaktinu a klesá hladina luteinizačního hormonu. Důležitá není celková doba kojení, ale frekvence přisátí kojence. Důsledkem je tzv. laktační amenorea (vymizení menstruace během kojení) a dočasná neplodnost, což je provázeno sníženou hladinou ženských pohlavních hormonů. Žena musí kojit často, tj. nejméně 6x za 24 hodin. Nejdelší přestávka mezi dvěma epizodami kojení nesmí v žádném případě přesáhnout 6 hodin v noci a 4 hodiny ve dne. Žena nesmí menstruovat a ovulovat. Od porodu nesmí uplynout více než 6 měsíců.

Z toho vyplývá, že tato metoda se nehodí pro ženy, které z jakýchkoliv důvodů neplánují dlouhodobější a časté kojení, případně dítě přikrmují umělým mlékem, používají dudlíky, lahvičky a jiné separační pomůcky a nejsou v nejtěsnějším kontaktu s miminkem.

Výhodou je, že se jedná o finančně nenáročnou formu antikoncepce bez nežádoucích účinků. Avšak spoléhat se na ni by bylo příliš riskantní, jelikož je to metoda velmi nespolehlivá a je vhodné ji stejně kombinovat ještě s jinou (například bariérovou) antikoncepcí.

Největším rizikem je hlavně to, že žena většinou nepozná ovulaci před první menstruací a může tedy otěhotnět ještě před první menstruací.

Na kojení, jako formu antikoncepce se tedy určitě nespoléhejte a používejte ještě jinou antikoncepční metodu.

Komentáře