Můj příběh

,,Přirozený a láskyplný porod vnáší do naší společnosti lásku, respekt a úctu."

Jmenuji se Tereza Lašťovička. Podobně jako ten ptáček, který ohlašuje příchod jara a šťastných dob. Ptáček, který symbolizuje věrnost, oddanost, stálost, víru, odvahu a budoucí změnu k lepšímu. Dalo by se říci, že i já svoje poslání vnímám podobně. A proto bych Vás ráda provedla tou nádhernou cestou těhotenství, porodu, mateřství a přerodu v novou ženu – matku.

Jako dítě jsem byla hrozně hodná holčička. 

Poslouchala jsem, neodmlouvala, nevztekala se, nosila samé dobré známky, nehádala se, chodila vždy domů včas, plnila všechna očekávání rodičů a okolí. Na co jsem sáhla, to mi šlo. Byla jsem chytrá a šikovná. Dodržovala jsem pravidla a řád.  S touto výchovou jsem velmi dlouho proplouvala životem. Po gymnáziu jsem nastoupila na vysokou školu, kterou jsem úspěšně dokončila a mohla se těšit na skvělou kariéru veterinární lékařky. 

Avšak už na Univerzitě jsem začala narážet na to, že ne vždy je vše spravedlivé a tak jak by mělo být. Že slušňáci to mají v životě těžší a ,,hodné holčičky” v tvrdém veterinárním byznyse moc nepochodí. Že s poctivostí nedojdeš nejdál a že Bůh pomůže tomu, kdo si pomůže sám.

Byla to pro mne víc škola života než škola k mému budoucímu povolání. A tak jsem zjistila, že to není ta pravá cesta pro mě. 

Osud tomu tak chtěl, že jsem v posledním ročníku těsně před promocí otěhotněla a těsně po škole jsem porodila krásnou, zdravou holčičku. První dítě! Život se otočil o 180 ne-li o 360 stupňů! Bylo mi 26 let a nikdo v mém okolí ještě dítě neměl. Jako správná lékařka jsem nastudovala kvanta knih o těhotenství a porodech, absolvovala několik předporodních kurzů a vysála veškeré informace dostupné na internetu včetně diskuzních fór. K porodu jsem šla tedy maximálně připravená, informovaná, s vyškoleným doprovodem v podobě mého manžela, který byl tenkrát studentem medicíny v nemocnici, kde jsem měla rodit. Jenže během porodu se ve mně znovu probudila ta poslušná holka a já udělala skoro všechno jak mi řekli.

A tak jsem zažila svůj první klasický nemocniční porod.

Bez bondingu, bez možnosti mít dítě na pokoji (přece si potřebuju odpočinout!) a bez podpory kojení. Přesto, že jsem těsně po porodu, plná euforie, děkovala úplně všem (včetně uklízečky, která měla zrovna šichtu) že ,,mě odrodili”, po několika týdnech přišla totální deprese, jak jsem mohla něco takového sobě a své holčičce vůbec dopustit. Nemluvě o šíleném šestinedělí, kdy jsem vlivem poporodní deprese málem vyskočila z okna, zmítala se s abscesem v prsu v horečkách a měla chuť utopit to stále plačící a nespokojené dítě, o kterém mi všichni říkali, že ,,je po mně”, protože já byla taky uřvaný dítě (nic ve zlém, mami:D ). Zažila jsem si pocit matky, která se nenávidí, protože neumí ani nakrmit vlastní dítě. Soucítila jsem se všemi matkami, které své dítě vrazily do babyboxu. 

Moje dno. Takový, co rejete přímo hubou…

Rozhodla jsem se, že kojit prostě budu a že své zkušenosti a chyby využiji ve prospěch jiných žen, které si neví s kojení rady. A stala jsem se laktační poradkyní.

Svou první dceru jsem nakonec kojila skoro 2,5 roku!

Přesto, že jsme si další dítě přáli dříve, se nám s manželem stále nedařilo. Nakonec jsem díky velkému snažení znovu otěhotněla! Avšak v 10. týdnu těhotenství nám miminko zemřelo. Bylo to těžké období. Cítila jsem se jako chodící rakev. Zbytky mojí sebelásky byly tytam.

Přišly problémy v manželství, nesoulad v intimitě se stále prohluboval, až jsme to oba tak nějak s naším vztahem začali vzdávat. Chodili jsme na různé terapie, do manželské poradny, k psychoterapeutovi, na kurzy, semináře… Zjistila jsem, že sexualita je pro vztah naprosto zásadní esencí. A nejen pro vztah! Díky práci s tělem, intimitou a sexualitou jsem objevila i lék na moje traumata z mého vlastního porodu a z porodu mé dcery. Objevila jsem skrze tělo nový klíč k práci s psychikou. Začala jsem na sobě testovat různé praktiky práce s tělem a se sexualitou, dechem, hlasem, tancem…až se přiblížil termín mého druhého porodu.

Tentokrát jsem to chtěla jinak!

Moje příprava na druhý porod byla úplně jiná, než na ten první. Vybrala jsem si jinou porodnici a nastavila jiné priority. 

A zase se to nepovedlo!

Můj druhý porod se po příjezdu do porodnice úplně zastavil a trval další 3 dny. Moje dokonalá příprava na porod byla zase nevyužita. A systém porodnictví v ČR tomu taky moc nepřispěl.

Vše se změnilo v září roku 2018, kdy jsme se přestěhovali do Německa.

Problémy v manželství byly tou dobou už pryč a nám začínal nový život v zahraničí. Manžel jako gynekolog-porodník nastoupil v uznávané nemocnici a já si s dětmi rychle za pochodu, bez znalosti jazyka, zvykala na život v cizině. Když jsem zjistila, že jsem znovu těhotná, musela jsem rychle vyřešit všechny formality a rychle si zajistit veškerou péči v těhotenství. 

Byla jsem v šoku, jak odlišná je péče o těhotné v Německu. Jak rozdílné pravomoci mají zdejší porodní asistentky od těch v Čechách. Připadala jsem si jak kdybych přijela odněkud ze třetího světa. Nejen, že porod v porodnici je vedený naprosto v souladu s přirozeným porodem, ale možnost domácího porodu je zcela legální a ještě k tomu podporována! Našla jsem úžasnou porodní asistentku a nechala si všechny možnosti otevřené. Měla jsem na výběr porodnici, porodní dům nebo domácí asistovaný porod. Obrovskou víru v samu sebe mi dával fakt, že se můžu rozhodnout až to přijde. Měla jsem všechny možnosti otevřené až do poslední chvíle. Nakonec jsem přece jen zůstala doma. Využila jsem veškeré své znalosti, intuici a tolik náročnou práci s tělem a myslí, kterou jsem za všechny ty roky na sobě odvedla.

A pak jsem konečně zažila skutečně přirozený porod.

Porod bez bolesti, beze strachu a bez poranění.

Porod bez nátlaku, bez chemie a bez zásahů.

Porod plný lásky, klidu a respektu.

Skutečný, vědomý porod.

Svobodný porod.

Můj porod.

Tím, že jsem získala na porody, díky životu v cizí zemi, zcela jiný nadhled, vytrvale pracovala se svým tělem a myslí, neustále se vzdělávala v oboru, spolupracovala s lektory, porodními asistentkami a dulami, měla vedle sebe skutečného profesionála v oboru a zůstala v srdci otevřená, jsem načerpala bohaté zkušenosti, které si rozhodně nechci a nemůžu nechat pro sebe. Vytvořila jsem jedinečnou cestu těhotenstvím, která Vás může přivést ke svobodnému porodu hned na první pokus. Bez toho aniž byste museli projít propady jako já. Moje unikátní cesta je vhodná nejen pro těhotné, ale i pro všechny ženy, které těhotenství plánují nebo ty, které o miminko přišly. Je to cesta ke svobodnému porodu.

Tereza, Martin, Kristýna, Barbara, Oliver, Marianna a pes Gas v roce 2021

Spojme se přes Facebook, Messenger, Whatsapp, Skype, Zoom, telefon či email

Zde se můžete přečíst mé Prohlášení o ochraně osobních údajů a mé Obchodní podmínky. Provozovatelem těchto stránek je Tereza Lašťovička, Steuernummer: 201/243/60499, USt-IdNr: DE336521600, se sídlem Ammersbühl 4, 92256 Hahnbach, Německo, vedená v evidenci Finanzamt Amberg, Kirchensteig 2, 92224 Amberg, Německo.